Ziua Europei si Centrul Europe Direct Bacau PDF Imprimare Email
Scris de Administrator
Marţi, 15 Octombrie 2013 17:36

Ziua Europei si Centrul Europe Direct Bacau

Timp de trei zile, de pe 8 pna pe 10 mai, Centrul Europe Direct Bacau a celebrat Ziua Schuman, binecunoscuta ca Ziua Europei, printr-un colaj de activitati dedicat simbolurilor Uniunii Europene, personalitatilor culturale europene si Anului European al Cetatenilor 2013. Au fost organizate evenimente la Scoala Gimnaziala Cleja, Scoala cu clasele I-VIII din Faraoani, Colegiul National Gh.Vranceanu Bacau, Gradinita Crai Nou Bacau si Scoala Octavian Voicu Bacau. Elevii au aflat astfel si ca pe 9 mai 1950, Robert Schuman, ministrul francez al afacerilor externe, a initiat crearea a ceea ce astazi este cunoscut sub numele de Uniunea Europeana, dupa ce a propus Frantei, Germaniei si altor tari europene gestionarea in comun a productiei de carbune si otel. Ziua in care Robert Schuman a rostit celebra sa declaratie a devenit Ziua Europei ocazie de a aduce omagiu unei uniuni formate din 27 de tari pentru care libertatea, statul de drept si respectul fata de diversitatea cetatenilor sai sunt valori fundamentale.

Ziua Europei si Centrul Europe DirectBacau |Desteptarea

www.desteptarea.ro/ziua-europei-si-centrul-europe-direct-bacau/?