COMPETIŢIA NAŢIONALĂ DE CREAŢIE ARTISTICO-PLASTICĂ

„EU CITESC, TU DESENEZI”

ANUL ŞCOLAR 2013-2014

Programul educaţional naţional de stimulare a interesului pentru lectură „Să citim pentru mileniul trei”

Proiectul educaţional: „Din culori se naşte o lume”

ORGNIZATORI: Comisiei Naţionale a României pentru UNESCO/Şcoli asociate UNESCO-ASPnet

Grădiniţa cu program prelungit „Crai Nou” Bacău

COORDONATORI:

Prof. Mariana-Carmen Isop, Grădiniţa ,,Crai Nou”, Bacău

Educatoare Mariana Mitruţ, Grădiniţa ,,Crai Nou” Bacău

COLABORATORI:

- Unităţi de învăţământ asociate UNESCO

- ŞCOALA GIMNAZIALĂ ,,MIHAIL SADOVEANU” BACĂU

- ŞCOALA POPULARĂ DE ARTE ŞI MESERII BACĂU

- GRĂDINIŢA CU PROGRAM PRELUNGIT NR.15 VASLUI

- GRĂDINIŢA CU PROGRAM PRELUNGIT ,,VOINICEL” ZEMEŞ, judeţul BACĂU

- GRĂDINIŢA CU PROGRAM PRELUNGIT Nr. 28 BACĂU

- GRĂDINIŢA CU PROGRAM NORMAL COTU-VĂII, judeţul CONSTANŢA

- GRĂDINIŢA CU PROGRAM PRELUNGIT NR.3 FOCŞANI, judeţul VRANCEA

ÎNDRUMĂTOR ŞTIINŢIFIC:

- Expert UNESCO, prof. Lucreţia Băluţă – Coordonator Naţional ASP – net România

CONSILIERI:

-          inspectorii de specialitate învăţământ preşcolar din judeţele partenere;

-          inspectorii de specialitate în consiliere – activitate educativă formală şi non-formală din judeţele partenere.

ARGUMENT

E greu de imaginat o lume fără cărţi. Cât de repede ne-am fi pierdut inocenţa fără poveştile lui Creangă.

Personajele întâlnite în cărţi şi faptele lor îl transpun pe micul cititor într-o lume reală sau imaginară în care şi el, cititorul, pătrunde cu gândul în lumea cărţilor. Copiii  trăiesc aceste întâmplări, învaţă să deosebească binele de rău, să simtă dragostea şi prietenia faţă de eroii care îi încântă.

Tema de creaţie propusă invită pe copii şi elevi să-şi exploreze capacităţile imaginaţiei şi să împărtăşească produsul imaginaţiei lor şi altora. În activităţile artistico-plastice, pe lângă dezvoltarea simţului estetic şi consolidarea deprinderilor şi priceperilor însuşite anterior, copiii vor realiza lucrări originale în condiţii cât mai variate, utilizând experienţa acumulată. Lucrările realizate vor anima sala de grupă şi vor reprezenta creativitatea copiilor.

În fiecare clipă copiii ne încântă, ne fascinează prin farmecul şi prospeţimea lor, prin neîntrecuta lor spontaneitate şi sinceritate.

INVITAŢIE

ORGANIZATORII

COMPETIŢIEI NAŢIONALE DE CREAŢIE ARTISTICO-PLASTICĂ

,,Eu citesc, tu desenezi”

desfăşurată sub egida MEN/UNESCO

vă invită să luaţi parte la cea de a IV-a ediţie a competiţiei ce va avea loc în perioada

5 aprilie 2014 - 6 mai 2014

REGULAMENT

I. CONDIŢII DE PARTICIPARE

1. Competiţia se adresează copiilor preşcolari şi elevilor din ciclul primar din unităţile de învăţământ asociate UNESCO;

2.  Sunt admise toate formele de creaţie şi orice tip de suport ( desen, pictură, colaj);

3.  Este acceptată orice dimensiune;

4.   Este acceptată participarea individuală şi colectivă;

5.  Este acceptat un singur proiect de participant.

6. Fiecare lucrare trimisă pentru concurs va avea menţionat pe verso:

-       numele şi prenumele autorului (scris cu majuscule);

-       ţara, localitatea, judeţul;

-       denumirea unităţii de învăţământ,adresa, telefon, fax;

-       vârsta preşcolarului/elevului;

-       secţiunea;

-       numele cadrului didactic îndrumător;

-       validarea conducerii instituţiei de învăţământ.

Lucrările trimise la concurs nu se vor returna.

7.  Concursul se va desfăşura pe trei categorii de vârstă:

- categoria I 3-5 ani,

- categoria II 5-7 ani,

- categoria III 8-10 ani

II. CALENDARUL CONCURSULUI

Înscrierea copiilor preşcolari/elevilor participanţi se va face în perioada 5 aprilie 2014 -6 mai 2014 pe baza fişei de înscriere (anexă), care se va trimite pe adresa de e-mail a unităţii coordonatoare:  gradinita Această adresă de e-mail este protejată de spamboţi; aveţi nevoie de activarea JavaScript-ului pentru a o vizualiza .

Lucrările vor fi trimise pe adresa: educ. Aurica Ivaşcu, Grădiniţa cu program prelungit ,,Crai Nou”, str. Aprodu Purice, nr.11, Bacău, cod 600408, telefon 0334 415 124, 0747 982 074, e-mail : Această adresă de e-mail este protejată de spamboţi; aveţi nevoie de activarea JavaScript-ului pentru a o vizualiza cu menţiunea - Pentru concursul ,Eu citesc,tu desenezi”.

Termenul limită de trimitere a lucrărilor este 6  mai 2014 (data poştei).

Pe lângă lucrări, vă rugăm să trimiteţi un plic mare, timbrat şi autoadresat şi 2 lei/lucrare pentru a facilita primirea diplomelor.

Criterii de selectare a lucrărilor :

- respectarea temei;

- originalitate în idee şi concepţie;

- organizarea compoziţională a spaţiului plastic;

- vor fi descalificate lucrările în care se observă intervenţia adulţilor;

- nu vor fi jurizate lucrările care ajung după data termenului limită.

Vă rugăm,de asemenea, să faceţi o preselecţie a lucrărilor pentru a promova cu adevărat valorile artistice.

Evaluarea creaţiilor artistico-plastice, va fi făcută de către un juriu format din cadre didactice de specialitate în data de 16 mai 2014.

Copiii preşcolari vor primi diplome şi premii din partea partenerilor noştri în derularea acestui proiect, iar cadrele didactice îndrumătoare vor primi diplome de coordonator.

Diplomele se vor trimite în perioada 17 mai 2014 - 20 iunie 2014.

III. PROMOVAREA ŞI MEDIATIZAREA CONCURSULUI:

-       promovare în presa locală;

-       promovare în media;

-       promovare on-line;

-       expoziţie la Grădiniţa ,,Crai Nou” Bacău.

VǍ DORIM SUCCES

Anexă

COMPETIŢIA NAŢIONALĂ  UNESCO „EU CITESC, TU DESENEZI”

Titlul lucrării: _____________________________________________________________ (aşa cum o denumeşte copilul)